Czy Profi Credit dzwoni do pracodawcy?

Czy Profi Credit dzwoni do pracodawcy?

6 marca, 2022 0 przez Cezary

Czy Profi Credit może kontaktować się z naszym szefem?

To logiczne, że firmy pożyczkowe muszą zweryfikować swoich klientów, a także znaleźć sposób na kontakt z nimi w razie ewentualnych problemów ze spłatą. Dla wielu jedną ze spędzających sen z powiek wizji jest skontaktowanie się przedstawiciela pożyczkodawcy z szefostwem. Czy tak naprawdę jest się jednak czego dać? Sprawdźmy, jak do kwestii ewentualnego kontaktu z szefostwem klienta podchodzi firma Profi Credit.

W jaki sposób pożyczkodawcy weryfikują klientów? 

W zdecydowanej większości przypadków weryfikacja wypłacalności klienta odbywa się w 100% online, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych systemów informatycznych. Firmy pożyczkowe i banki podstawowe dane na temat swoich klientów uzyskają bezpośrednio z baz dłużników sprawia to, że proces ten przebiega znacznie szybciej, a uzyskanie pożyczki jest możliwe nawet w kilkanaście minut – nie ma konieczności wysyłania oddzielnych zapytań do każdej instytucji, która kiedykolwiek zaoferowała danemu klientowi finansowanie. Jeśli chodzi o wypłacalność klientów – najważniejsze jest sprawdzenie wpisów ich dotyczących w bazach dłużników, takich jak między innymi:

  • Biuro Informacji Kredytowej
  • BIG Infomonitor
  • Krajowy Rejestr Długów
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej

Nadmienić należy, że tylko od wewnętrznej polityki danej firmy zależy jakie bazy dłużników sprawdza. Ich weryfikacja pozwoli na przekonanie się, czy klient nie ma obecnie aktywnych zadłużeń – co jednak, jeśli bank lub firma pożyczkowa chce sprawdzić dochody uzyskiwane przez klienta?

Weryfikacja dochodów

Niestety, wiele osób wypełniając wnioski pożyczkowe nie podaje do końca prawdziwych danych. Szczególnie powszechne jest zawyżanie kwoty uzyskiwanej co miesiąc gotówki – wiele osób mylnie sądzi, że podając w formularzu wyższą jej kwotę zwiększa swoje szanse na uzyskanie gotówki.

Tymczasem firmy takie jak Profi Credit i tak zweryfikują nasze dane – czy to korzystając z systemów bankowych, czy to dzwoniąc do pracodawcy właśnie.

Ta pierwsza opcja jest, na szczęście, o wiele bardziej rozpowszechniona. Również Profi Credit dane o aktualnie uzyskiwanych dochodach osoby składającej wniosek o pożyczkę pobiera bezpośrednio z banku, za jego świadomą zgodą. Za pomocą metod weryfikacji takich, jak Kontomatik czy Instantor pożyczkodawca może potwierdzić wysokość i regularność uzyskiwanych przez klienta dochodów, dzięki czemu ma on pewność, że rzeczywiście jest on osobą wypłacalną. Wszystko trwa zaledwie kilkanaście sekund.

A czy Profi Credit dzwoni do pracodawcy? Jak się okazuje, pożyczkodawca zastrzega sobie takie prawo, przy czym sam zaznacza, że obecnie jest to już bardzo rzadko wykorzystywana możliwość – odchodzą od niej również pozostali pożyczkodawcy. Sprawdzenie wypłacalności klienta online jest po prostu znacznie szybsze, a Profi Credit dzwoni do pracodawcy celem potwierdzenia zatrudnienia tylko w przypadku niejasności wynikających z wniosków pożyczkowych opiewających na duże kwoty.

Windykacja – czy Profi Credit dzwoni do zakładu pracy?

Wiemy już zatem, że Profi Credit raczej nie zadzwoni do naszego zakładu pracy celem potwierdzenia naszego zatrudnienia (choć nie jest to wykluczone). Co jednak, gdy zaciągnęliśmy pożyczkę w Profi Credit i nie radzimy sobie z jej spłatą? Czy w takim przypadku przedstawiciel firmy lub windykator działający na jej zlecenie zadzwoni do naszego szefa?

Pamiętać musimy, że w razie niespłacenia przez nas pożyczki firma chwilówkowa ma prawo wdrożyć proces windykacji, polegający między innymi na próbach skontaktowania się z nami na różne sposoby. Czy windykator Profi Credit zadzwoni do pracy? Tak, ale tylko wtedy, gdy przez dłuższy czas unikać będziemy kontaktu, lub spotkania w naszym domu. Pamiętajmy jednocześnie, że działając w naszej sprawie ma on prawo do kontaktu tylko i wyłącznie z nami. Profi Credit nie może zadzwonić do szefa, by przekazać mu informacje o naszym zadłużeniu, ani nie może kontaktować się w tym celu z naszymi współpracownikami. Ewentualne takie działania są nielegalne i dają nam możliwość skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego