
Baza CBD-BR – co to jest? Podstawowe informacje na temat rejestru
11 stycznia, 2024Baza CBD-BR – co to jest? Podstawowe informacje na temat rejestru
Przyznanie kredytu przez bank tylko pozornie jest prostym, nieskomplikowanym zadaniem. W rzeczywistości jest to skomplikowany, długotrwały proces. Istotną częścią jest ocena zdolności kredytowej (czasem określana również jako tzw. credit scoring). W trakcie tej oceny bank rzetelnie i wyczerpująco analizuje finanse potencjalnego kredytobiorcy, który składa wniosek o finansowanie. Jeśli stwierdzi, że w przeszłości doszło do opóźnień w regulowaniu zobowiązań, szanse na uzyskanie kredytu znacząco spadają. W zasadzie nie powinno to nikogo dziwić – ryzyko, że nierzetelny dłużnik będzie miał w przyszłości kolejne problemy ze spłatą kredytu, jest całkiem spore.
Jak sprawdza się zdolność kredytową przed przyznaniem finansowania przez bank?
Zasadniczo, sposób przeprowadzania oceny zdolności kredytowej przez bank jest zbliżony w poszczególnych instytucjach. Podstawą oceny zdolności kredytowej są następujące działania:
- analiza dochodów osiąganych przez kredytobiorcę. Warto tu wspomnieć, że istotna jest nie tylko wysokość zarobków, ale także ich pochodzenie. Za najbardziej solidne uchodzą dochody z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło). Wówczas zdolność kredytowa kredytobiorcy będzie niższa, nawet jeśli dochody są niemałe;
- ocena historii kredytowej. Jest to bardzo istotny element, który pokazuje, czy wnioskodawca miał w przeszłości problemy ze spłatą zaciągniętych, a jeśli takie opóźnienia wystąpiły – jaki był czas ich trwania oraz wysokość zadłużenia. Generalnie, zła historia kredytowa znacznie obniża, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwia zaciągnięcie wyższego kredytu (szczególnie, jeśli jest mowa o wyższych kwotach finansowania).
W jaki sposób przeprowadza się ocenę historii kredytowej klienta? Bazy danych to podstawa
Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii cyfrowych w dwudziestym pierwszym wieku sprawił, że wymiana informacji – nawet pomimo dużych odległości – jest tak prosta, jak nigdy dotąd. Taki stan rzeczy oznacza, że znacznie ułatwione zostało pozyskiwanie informacji kredytowych przez banki. Informacje na temat zaległości w spłacie zobowiązań znajdują się w rejestrach danych. Należy do nich między innymi baza CBD-BR.
Baza dłużników CBD-BR – co obejmuje?
Baza CBD-BR to inaczej System Bankowy Rejestr. W CBD-BR znajdują się dane na temat tych spośród klientów, którzy mieli w przeszłości problemy w realizacji zaciągniętych zobowiązań. Informacje te są niezwykle istotne dla banków przeprowadzających proces oceny zdolności kredytowej – osoba znajdująca się w bazie CBD-BR to kredytobiorca, w przypadku którego ryzyko niespłacenia kredytu jest wyższe.
Ten tzw. System Bankowy Rejestr jest prowadzony przez ZBP – Związek Banków Polskich. Zbierane są w nim informacje zarówno w odniesieniu do klientów indywidualnych (tj. konsumentów zaciągających np. kredyt hipoteczny czy gotówkowy), jak i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.
Aby znaleźć się w rejestrze CBD-BR, opóźnienie w spłacie musi trwać dłużej niż przez dwa miesiące. Ważna jest również kwota zadłużenia. Wynosi ona:
- 200 złotych (dla osób fizycznych),
- 500 złotych (w przypadku przedsiębiorców).
Dane zawarte w CBD-BR to przede wszystkim numer PESEL, NIP i REGON, a także imię i nazwisko oraz nazwa firmy wraz z adresem siedziby działalności gospodarczej. System Bankowy Rejestr zawiera wiele przydatnych informacji, w tym m.in. dane podmiotu, który zgłosił nierzetelnego dłużnika. Należy jednak mieć na uwadze, ze rejestr ten ma pewną istotną wadę. W odróżnieniu od BIK czy BIG, uzyskanie informacji jest możliwe wyłącznie… drogą pocztową.
Nie tylko baza CBD-BR – jak sprawdza się klientów?
Baza CBD-BR to nie jedyny rejestr, w którym sprawdza się potencjalnych kredytobiorców. Oprócz CBD-BR, dane wnioskodawców są weryfikowane także w takich systemach jak między innymi:
- BIK (Biuro Informacji Kredytowej),
- BIG (Biuro Informacji Gospodarczej),
- ERIF.