
Czy można wziąć coś na raty bez zatrudnienia?
19 grudnia, 2023Zakupy ratalne bez pracy – czy to możliwe?
Możliwość rozłożenia zakupu na raty niesie ze sobą wiele korzyści. Zwolnieni jesteśmy z konieczności opłacenia pełnej wartości kupowanego sprzętu w dniu jego zakupu, a miesięczne transze, jakie musimy pokrywać, są stosunkowo niskie i w większości przypadków łatwo poradzić sobie z ich spłatą. Jeśli zarabiamy na umowie o pracę – zakup na raty to praktycznie zawsze lepsza opcja, niż jednorazowy. Co jednak z osobami nie pracującymi?
Czym tak naprawdę są zakupy na raty?
Jest to po prostu forma kredytu bankowego, lub innego rodzaju finansowania. Fakt, że w tym przypadku nie dostajemy pieniędzy do ręki nie zmienia tego, że jest to zobowiązanie jak każde inne. Sklepy bowiem – tak stacjonarne jak i internetowe – nie zaproponują nam płatności ratalnej same z siebie, ponieważ byłoby to dla nich po prostu nieopłacalne. Nawiązują one więc współpracę z różnego rodzaju instytucjami finansowymi – przede wszystkim bankami, choć coraz chętniej korzystają one z usług prywatnych firm pożyczkowych. Jeśli nasz wniosek o rozłożenie płatności na raty zostanie zaakceptowany, bank lub inna instytucja po prostu opłaci za nas zakup, doliczając niezbędne koszta takiej usługi. Od tej pory staniemy się jej dłużnikami i obowiązywać nas będą dokładnie takie zasady, jak klientów, którzy skorzystali z innych opcji kredytowych dostępnych w danej placówce.
Czy zakupy na raty bez zatrudnienia są możliwe?
Zakupy na raty najczęściej udzielane są za pośrednictwem banków, co niestety znacząco utrudni możliwość ich dokonania każdej osobie bezrobotnej, lub bez odpowiedniej zdolności kredytowej. Niemniej jednak, nie oznacza to, że osoby bezrobotne są całkowicie pozbawione szansy na zakupienie wymarzonego sprzętu w ramach płatności ratalnej. Ratunkiem tu mogą okazać się usługi parabanków i prywatnych firm pożyczkowych, które często oferują zakupy na raty bez formalności.
W większości przypadków wniosek o takie finansowanie wymagał będzie od nas podania jedynie podstawowych danych z naszego dowodu osobistego. Nie ma tu konieczności przedstawiania pożyczkodawcy zaświadczeń od pracodawcy, czy wyciągów z konta bankowego. Niemniej jednak – konieczne jest regularne pozyskiwanie jakichkolwiek dochodów. Pożyczkodawcy akceptują z reguły między innymi
- Zasiłki
- Emeryturę
- Rentę
- Stypendium
Niektórzy z nich oferują swoje usługi także osobom bez regularnych dochodów, jednak wymaga to niemal zawsze przedstawienia zabezpieczenia (dom, samochód itp) lub poręczyciela. Rozwiązanie takie również jest niezwykle wygodne – niska wysokość rat sprawia, że większość z nas poradzi sobie z ich spłatą bez większych problemów.
Kto ma szansę uzyskać pozytywną decyzję kredytową?
Oczywiście, nie każdy chętny uzyska pozytywną odpowiedź wybranego banku czy instytucji finansowej. Bardzo ważna, obok regularnie uzyskiwanych dochodów, jest zdolność kredytowa, czyli brak aktywnych zadłużeń. Pamiętajmy też, że aby nasz wniosek w ogóle został rozpatrzony, powinniśmy spełnić kilka warunków. Należy przede wszystkim:
- ukończyć 18 rok życia
- posiadać aktualny dowód osobisty lub inny dokument tożsamości
- być obywatelem Rzeczypospolitej Polski
- na stałe mieszkać na terenie naszego kraju
- posiadać stałe źródło regularnych przychodów
Każda instytucja ma prawo indywidualnie ocenić każdego klienta, a także sama decyduje o tym, jakie bazy dłużników będą przez nią sprawdzane.
Czy kredyt na zakupy na raty wymaga wskazania konkretnego celu?
Z reguły finansowana jest konkretna, kupowana przez nas rzecz – pralka, lodówka, telewizor itd. Nie mamy tu wpływu na to, jak wysoką kwotę pożyczki dostaniemy, nie możemy też gotówki przeznaczyć na zakup innego sprzętu, jeśli się rozmyślimy. Podpisanie umowy o kredyt ratalny na zakup danego sprzętu jest równoznaczne ze sfinalizowaniem transakcji. Jeśli nie jesteśmy jeszcze zdecydowani na zakup konkretnego modelu danego urządzenia, lub chcemy pożyczyć nieco więcej gotówki, niż tylko do wysokości jego celu – odpowiednim rozwiązaniem może być standardowa pożyczka na raty. Udzielana jest ona także online, nawet w 15 minut i nie wymaga przedstawienia celu, na który zostaną rozdysponowane środki, a zatem finanse te są pod naszą pełną kontrolą.