Kredyt dla Polaka w Niemczech bez Schufa

Kredyt dla Polaka w Niemczech bez Schufa

9 marca, 2022 0 przez Cezary

Kredyt bez Schufa w Niemczech — na czym to polega?

W Niemczech, podobnie jak i u nas, kredyt można otrzymać na różne cele. Bardzo dużym problemem jednak okazuje się pozytywne przejście weryfikacji w bazie Schufa. Wielu mieszkającym w tym kraju polakom właśnie ten krok odebrał szansę na uzyskanie finansowania niezbędnego do realizacji planów. Warto jednak dowiedzieć, że u naszych zachodnich sąsiadów działa całkiem spory rynek pożyczek i kredytów bez Schufa.

Co to jest Schufa?

Schufa to instytucja, którą można porównać choćby do rodzimego Krajowego Rejestru Długów. Zbiera ona i przechowuje dane o aktualnie istniejących długach i ich posiadaczach. Instytucje finansowe zaś, podczas analizy wniosku kredytowego, zwracają się do Schufa o przedstawienie im informacji dotyczących konkretnej osoby. Instytucja ta przechowuje dwa rodzaje danych. Pierwsze z nich to, rzecz jasna, wszelkie informacje o aktualnie istniejących, niespłaconych przez dłużnika zobowiązaniach. Druga zaś to informacje o jego zachowaniu jako klienta – terminowość w spłacaniu rat, przestrzeganie zapisów umów itd. Na podstawie tychże danych i indywidualnie dla każdej osoby komputerowo zostaje wyliczony tzw scoring kredytowy. Wynosić on może od 1 do 100 punktów – a im lepsza historia kredytowa, tym więcej punktów dostaniemy. 

Z systemu Schufa korzystają banki i instytucje finansowe, chcąc ustalić prawdopodobieństwo pojawienia się ewentualnych kłopotów ze spłatą. Warto jednak wiedzieć, że dostęp do niego mają także np. firmy ubezpieczeniowe, czy też telekomunikacyjne.

Czy w Niemczech można dostać kredyt bez Schufa?

Oczywiście, w Niemczech można otrzymać kredyt bez sprawdzania Schufa. Należy jednak wiedzieć, że aby taki kredyt otrzymać, należy najpierw, brzydko mówiąc, pokombinować. Wszystko to dlatego, że pożyczki bez Schufa nie dostaniemy w każdym banku. Niemieckie instytucje finansowe z reguły bardzo skrupulatnie podchodzą do sprawdzania zdolności kredytowej klienta. Mając niski scoring Schufa nie uzyskalibyśmy u nich kredytu nawet, gdybyśmy sami byli obywatelami Niemiec.

Na szczęście nieco inaczej jest w przypadku banków wywodzących się z innych niemieckojęzycznych krajów – O kredyt bez Schufa będziemy musieli zatem zwrócić się do operujących na terenie Republiki Federalnej Niemiec banków wywodzących się z Austrii, Szwajcarii, czy Liechtensteinu – lub instytucji z nimi współpracujących. Zgodnie z przepisami niemieckiego prawa, pośrednicy tacy mogą zupełnie legalnie działać na terenie tego kraju i łączyć osoby z negatywną historią Schufa z zagranicznymi bankami gotowymi udzielić im finansowania. Jest to zupełnie legalna opcja i chętnie korzystają z niej nie tylko Polacy, ale i sami Niemcy.

Banki te w o wiele mniej drobiazgowy sposób podchodzą do weryfikacji klienta, w tym także to weryfikacji scoringu Schufa. Wiele z nich kompletnie pomija ten krok. Oczywiście nie oznacza to, że pożyczkę taką dostanie każdy, niemniej współpraca z pośrednikiem oferującym kredyty w zagranicznych bankach znacząco ułatwia uzyskanie finansowania.

Co zrobić, by dostać kredyt bez Schufa?

Aby bank w ogóle rozpatrzył nasz wniosek o kredyt bez Schufa, musimy spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim musimy:

  • ukończyć przynajmniej 18 rok życia
  • posiadać stałe zameldowanie na terenie Niemiec
  • posiadać konto w niemieckim banku
  • uzyskiwać regularne przychody z legalnych źródeł (min. 800-1000 euro miesięcznie, zależnie od wybranej instytucji finansowej)
  • posiadać numer telefonu aktywny w niemieckiej sieci

Pamiętajmy, że kredyt bez Schufa będzie z natury nieco droższy, niż gdybyśmy zdecydowali się na taką weryfikację – jego udzielenie stanowi bowiem większe ryzyko dla banku. Kredyt taki spożytkowany może zostać na dowolny cel. Pamiętać także wypada, że niektóre instytucje mogą wymagać od nas dodatkowego zabezpieczenia (np. gwaranta) w zamian za umożliwienie nam skorzystania z kredytu bez Schufa. Oczywiście, nie jest to regułą i wiele zależy np. od uzyskiwanych przez nas regularnie dochodów – ostateczną informację uzyskamy kontaktując się po prostu z przedstawicielem wybranej instytucji udzielającej takiego finansowania.