
Sprawdzone pożyczki społecznościowe
23 grudnia, 2023Sprawdzone pożyczki społecznościowe
Uzyskanie kredytu bankowego nie jest niczym prostym. W takiej sytuacji nie powinno zatem nikogo dziwić, że coraz więcej osób, które potrzebują szybkiego wsparcia finansowego, decyduje się skorzystanie z alternatywnych sposobów na zdobycie dodatkowego kapitału. Jednym z ciekawych rozwiązań w tym zakresie są tzw. pożyczki społecznościowe (ang. social lending). Na czym polega to rozwiązanie? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.
Pożyczki społecznościowe — czy zastąpią tradycyjny kredyt bankowy?
Wbrew pozorom, idea pożyczek społecznościowych jest dość prosta. Rozwiązanie to polega na udzielaniu pożyczek finansowych przez osoby prywatne, z pominięciem takich wyspecjalizowanych instytucji finansowych jak:
-
banki,
-
pozabankowe instytucje pożyczkowe (przykładowo, w Polsce są one określane jako firmy udzielające tzw. chwilówek).
System pożyczek społecznościowych jest w Polsce rozwiązaniem stosunkowo nowym. Jej źródeł należy szukać w wysoko rozwiniętych krajach zachodnioeuropejskich oraz Stanach Zjednoczonych. Za jedną z pierwszych instytucji tego typu jest brytyjska ZOPA (z ang. Zone of Possible Agreement). Liczne zalety tego rozwiązania sprawiły, że pożyczki społecznościowe udzielane przez osoby prywatne to pomysł, który zaczął być stopniowo wdrażany w kolejnych krajach świata.
Obecnie działają dziesiątki internetowych platform zajmujących się udzielaniem pożyczek w ramach social lendingu. W Polsce są to między innymi takie podmioty jak:
-
Fellow Finance,
-
Mintos.pl,
-
Finansowo.pl,
-
Kokos.pl.
Jakie zalety mają prywatne pożyczki społecznościowe?
W wyniku wzrostu popularności social lendingu można spotkać się z opiniami, zgodnie z którymi rozwiązanie nie tylko stanie się poważną alternatywą dla tradycyjnego kredytu bankowego, ale wręcz zastąpi bankowe produkty finansowe. Wydaje się, że tego typu poglądy są nieco zbyt optymistyczne. Mimo to social lending cieszy się dużą — i stal rosnącą — popularnością.
Nie ulega wątpliwościom, że do wzrostu popularności pożyczek społecznościowych w dużej mierze przyczynia się Internet. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w dwudziestym pierwszym wieku sprawia, że posiadacze gotówki oraz osoby jej potrzebujące mogą w prosty sposób skontaktować się ze sobą i doprowadzić do zawarcia transakcji nawet bez wychodzenia z domu — w obecnych czasach wysyłkę niezbędnych dokumentów itd. można zrealizować online. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej dogodne niż mozolne przeglądanie papierowych ogłoszeń umieszczanych na słupach reklamowych.
Kolejnym z czynników, które powodują rozwój social lendingu, jest elastyczny charakter takiego rozwiązania. Podczas gdy uzyskanie kredytu w instytucji bankowej to proces żmudny i długotrwały (konieczne jest zebranie wielu dokumentów, zaświadczeń o dochodach itd.), uzyskanie pożyczki społecznościowej wiąże się ze znacznie mniejszą ilością formalności. Ponadto, skorzystanie z tego typu finansowania nie wymaga w większości przypadków zabezpieczenia, a podmiot finansujący nie przeprowadza weryfikacji w bazach dłużników.
Pożyczki społecznościowe — o czym należy pamiętać?
Social lending to rozwiązanie sprawdzone, elastyczne i wygodne. Jeszcze przed zaciągnięciem pożyczki społecznościowej należy jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach:
-
rynek pożyczek społecznościowych to miejsce zdecydowanie słabiej uregulowane i mniej bezpieczne niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych usług bankowych. W związku z tym trzeba stale mieć się na baczności. Nawet platformy oferujące sprawdzone pożyczki społecznościowe to miejsce, w których działają nieuczciwi pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy;
-
nierzadko oferta pożyczki społecznościowej ma wiele ukrytych „kruczków prawnych” oraz dodatkowych opłat. Mogą one sprawić, że usługa tego typu jest tylko nieznacznie tańsza niż zwykły kredyt;
-
social lending to usługa, w ramach której nie sprawdza się zdolności kredytowej. W efekcie możesz otrzymać finansowanie, nawet jeśli istnieje ryzyko trudności jego późniejszej spłaty.